شناور نیویورک تصویر اوهایو خاک کره ماه

شناور: نیویورک تصویر اوهایو خاک کره ماه ناسا حراج نیل آرمسترانگ

گت بلاگز اخبار بین الملل چالش‌های مهم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸

برخی می گویند اروپا دیگر نقش گذشته را ندارد ولی تحولات سال ۲۰۱۷ نشان داد که اروپا خصوصا در زمانی که آمریکای تحت رهبری ترامپ نفوذش را از دست می دهد بار دیگر نقش

چالش‌های مهم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸

چالش های مهم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸

عبارات مهم : اروپا

برخی می گویند اروپا دیگر نقش گذشته را ندارد ولی تحولات سال ۲۰۱۷ نشان داد که اروپا خصوصا در زمانی که آمریکای تحت رهبری ترامپ نفوذش را از دست می دهد بار دیگر نقش عمده ای در چالشهای جهانی دارد.

به گزارش مهر، یورو نیوز در تحلیل مهمترین چالش های پیش روی اتحادیه اروپا در سال تازه میلادی می نویسد: بعضی می گویند دیگر نقش گذشته را ندارد و در جهانی که چین و روسیه به اوج قدرت رسیده اند دیگر جایی جهت قاره سبز نمانده هست. ولی تحولات سال ۲۰۱۷ نشان داده است که اروپا خصوصا در زمانی که آمریکای تحت رهبری دونالد ترامپ نفوذش را از دست می دهد بار دیگر نقش عمده ای در چالشهای جهانی دارد.

چالش‌های مهم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸

بررسی تحولات سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که چالشهای اروپا و اعضای اتحادیه بنوعی چالشهای دنیا پیش روی ما هستند. به همین علت استراتژی اتحادیه اروپا در برخورد با این چالشها در سال آینده میلادی جهت دنیا ما تعیین کننده است.

مهمترین چالش اروپا در سال آینده همچنان بحران مهاجرت، (برگزیت) خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، قدرت گرفتن گروههای راست افراطی و استراتژیهای اروپا در زمینه سیاست خارجی و مدیریت بحران در برابر استراتژیهای بی سابقه ایالات متحده تحت رهبری دونالد ترامپ است.

برخی می گویند اروپا دیگر نقش گذشته را ندارد ولی تحولات سال ۲۰۱۷ نشان داد که اروپا خصوصا در زمانی که آمریکای تحت رهبری ترامپ نفوذش را از دست می دهد بار دیگر نقش

بحران مهاجرت

اروپا از سال ۲۰۱۵ با بحران بی سابقه مهاجرتهای گسترده در این قاره مواجه بوده هست. جنگ، تروریسم، فقر و گرسنگی مهمترین دلایل حضور بی شمار پناهجویان در قاره اروپا هست. پناهجویانی از سوریه که درگیر مرگبارترین جنگ هستند، افغانستان و عراق که هنوز روی آرامش را ندیده اند و تروریسم و بحران امنیت مهمترین چالش آنهاست و مانند هر لحظه پناهجویانی از قاره سیاه که دهه هاست قربانی حکومتهای دیکتاتوری، فقر و گرسنگی هستند.

در سه سال اخیر نزدیک به ۴۰۰ هزار پناهجو از مرز مهم قاره اروپا با آفریقا، دریای مدیترانه، به قصد زندگی در محیطی بهتر و ساخت آینده ای روشن جهت فرزندان در سختترین شرایط به قاره سبز می آیند.

نزدیک به ۳۳ هزار نفر از این پناهجویان در ۵ سال اخیر در این دریا جان باخته اند. به گفته سازمانهای مدافع حقوق پناهجویان مدیترانه تبدیل به خطرناک ترین مرز دنیا در سالهای اخیر شده است هست. همزمان در آخرین روزهای سال ۲۰۱۷، شرکت عفو بین الملل گزارشی انتشار داده است که طی آن اروپا به شراکت در شکنجه و برده داری از پناهجویان محکوم شده است است.

چالش‌های مهم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸

معضل دیگر ورود پناهجویانی است که از خاورمیانه و قاره آسیا به اروپا می آیند. تعداد این پناهجویان هم بدلیل جنگ سوریه در سالهای اخیر زیاد کردن خاص ای داشته هست. آنها نیز در بسیاری از کشورهای شرق اروپا مورد آزار و سرکوب و تبعیضهای گسترده قرار می گیرند.

کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفتند جهت حل مسئله پناهجویان با سهمیه بندی بتوانند از تمامی پناهجویان میزبانی کنند. ولی در این سهمیه بندی کشورهای شرق اروپا، خصوصا مجارستان و جمهوری چک که راستگرایان افراطی در آن حاکم هستند حاضر نیستند سهمیه های خود را بپذیرند. تا جایی که این عنوان مهم ترین مایه تنش میان کشورهای غرب و شرق اروپا در آخرین نشست سران رهبران اروپایی بود. آنگلا مرکل که کشورش آلمان میزبان بیشترین تعداد از پناهجویان در سالهای اخیر بوده است با انتقاد شدید از کشورهای شرق اروپا در آخرین نشست سران اروپایی در ماه دسامبر اعلام کرد باید همبستگی بیشتری در اروپا جهت میزبانی از پناهجویان وجود داشته باشد.

برخی می گویند اروپا دیگر نقش گذشته را ندارد ولی تحولات سال ۲۰۱۷ نشان داد که اروپا خصوصا در زمانی که آمریکای تحت رهبری ترامپ نفوذش را از دست می دهد بار دیگر نقش

به این ترتیب می توان گفت که یکی از مهم ترین چالشهای اروپا در سال ۲۰۱۸ میلادی مبارزه با مهاجرتهای غیرقانونی و رعایت حقوق بشر راجع به پناهجویانی است که وارد اروپا می شوند. همچنین کمیسیون اروپا باید راجع به اتهاماتی که شرکت عفو بین الملل راجع به این اتحادیه مبنی بر شراکت و حمایت از دولت لیبی که در ماههای اخیر عامل مهم شکنجه و آزار وبرده داری پناهجویان بوده هست، پاسخگو باشد.

آینده برگزیت

چالش‌های مهم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸

دومین چالش اروپا در سال آینده برگزیت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خواهد بود. ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶ شهروندان بریتانیا در یک همه پرسی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای دادند. در سال ۲۰۱۷ مذاکرات برگزیت بین کمیسیون اروپا و نمایندگان دولت بریتانیا شروع شد و در نخستین هفته از ماه دسامبر نخستین دور مذاکرات به آخر رسید. البته آخر دور اول مذاکرات بعد از شش ماه انجام شد و هیچکدام از دوطرف مذاکره انتظار طولانی شدن این مذاکرات را نداشتند. اعضای کابینه و حزب محافظه کار در جریان واقعی روند برگزیت متوجه شده است اند که مسایل فراوانی وجود دارند که بریتانیا را در مذاکرات متضرر خواهند کرد. این عده همانهایی هستند که ماههای پیش از برگزاری همه پرسی برگزیت مردم بریتانیا را تشویق به خروج از اتحادیه اروپا می کردند و حال معلوم شده است است که ضرر و زیان بریتانیایی ها از خروج بسیار زیاد از ماندن در اتحادیه اروپا بوده است.

محور مهم مذاکرات برگزیت در دور اول اوضاع شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا، نقش دادگاه عالی اروپا و تبیین گذرگاههای مرزی بین دو ایرلند که یکی از آنها یعنی جمهوری ایرلند عضوی از اتحادیه اروپا است بود. بحثها زیاد بر سر حقوق شهروندان اروپایی در بریتانیا بود که مذاکرات را به تاخیر انداخت. قرار است در دور دوم مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا ادامه رابطه تجاری بین اروپا و بریتانیا بعد از نهایی شدن برکسیت را مورد بحث قرار دهند. بریتانیا در حال حاضر به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا مزایای زیادی در بازار یکسان اروپایی دارد و با خروج از اتحادیه آنها این مزایا را از دست خواهند داد. میشل بارنیه، کمیسر اروپایی و مدیر هیات مذاکرات برکسیت از سوی اتحادیه اروپا نشان داده است که اتحادیه اروپا در این مذاکرات در موضع قدرت قراردارد و حاضر نیست از حقوق خود کوتاه بیاید.

به این ترتیب به نظر می رسد که مذاکرات برگزیت در دور دوم به کندی دور اول دنبال شود و این عنوان بزرگترین ترساندن روی دولت محافظه کار بریتانیا و شخص نخست وزیر ترزا می است که بیش از هر لحظه جایگاهش متزلزل شده است هست. بریتانیا باید تا ماه مارس سال ۲۰۱۹ بطور کامل از اتحادیه اروپا خارج شود و به نظر نمی رسد تا پیش از آخر مذاکرات ترزا می همچنان نخست وزیر بریتانیا باشد و کمیسیون اروپایی ناگزیر باید با جانشین های او مذاکره کنند. جانشین های زن می، مانند بوریس جانسون، می توانند در میان حامیان برگزیت سخت باشند و این ادامه مذاکرات در سال تازه میلادی را سخت تر خواهد کرد.

بحران راستهای افراطی در اروپا

یکی از بحران های مهم دیگری که اتحادیه اروپا با آن دست و پنجه نرم می کند به قدرت رسیدن راستهای افراطی در کشورهای عضو اتحادیه هست. احزاب افراطی دست راستی اروپا چه از «پوپولیست» باشند و چه به افراطی ترین بخش طیف احزاب دست راستی سنتی تر تعلق داشته باشند، به موفقیت هایی در کشورهای متفاوت اروپا دست پیدا کرده اند. بحران منطقه پولی یورو و جریان ورود پناهجویان به تقویت این احزاب، و همچنین پیروزی های مهم انتخاباتی جهت آنها در کشورهایی مانند مجارستان، اتریش، جمهوری چک و لهستان و اسلوواکی منجر شده است است.

نمونه مشخص آن مجارستان هست. این کشور تحت رهبری ویکتور اوربان یکی از بزرگترین منتقدان سیاستهای پذیرش مهاجران در اروپا است.

راست افراطی و مهاجرستیزی در مجارستان

ویکتور اوربان در مقام نخست وزیر مجارستان با وجود اینکه از سال ۲۰۱۰ به عنوان رهبر حزب محافظه کار فیدش به قدرت رسید ولی اندک اندک در پی تحولات در اروپا به راستهای افراطی متمایل شده است هست. تا آنجایی که حاضر نیست به هیچ کدام از قوانین اروپایی راجع به مهاجرت تن دهد و کمیسیون اروپا همانگونه که پیشتر راجع به لهستان به اجرا گذاشته شده است است قصد دارد سال ۲۰۱۸ هم ماده هفتم قانون اروپایی علیه این کشور را اجرایی کند.

قولی که ژان کلود یونکر، مدیر کمیسیون اروپایی در سال ۲۰۱۷ داد و اعلام کرد تمام کشورهایی که از قوانین اروپایی تمکین نکنند از جمله لهستان، مجارستان و اسلوواکی و جمهوری چک را تنبیه خواهد کرد. ولی این تنها شرق اروپا نیست که دچار این بحران شده است است.

در غرب اروپا نیز ورود راستهای افراطی جهت نخستین بار به بوندستاگ، پارلمان آلمان، بعد از جنگ جهانی دوم، اشغال پستهای کلیدی دولت ائتلافی اتریش به وسیله اعضا و رهبران حزب راست افراطی آزادی، محبوبیت راستهای افراطی در انتخابات اخیر فرانسه، همه و همه نشان می دهد اروپایی که در سال ۲۰۱۸ نیز میزبان انتخابات جدیدی نیز است با چالش راستهای افراطی روبرو هست. با زیاد کردن طرفداران دیدگاههای افراطی و بیگانه ستیز در اتحادیه اروپا، بر قدرت احزاب راست افراطی در این اتحادیه بطور قابل توجهی افزوده شده است است.

استراتژیهای اروپا در زمینه سیاست خارجی و مدیریت بحران در برابر استراتژیهای بی سابقه ایالات متحده

چالش دیگر اروپا ادامه همکاریهای جهانی با متحد تاریخی این قاره ایالات متحده آمریکا هست. بروی کار آمدن دونالد ترامپ در اروپا تمام معادلات را حتی جهت کشورهای متحد و دوست این کشور عوض کرده هست. تصمیم های بی سابقه دونالد ترامپ راجع به بعضی از موضوعهای مورد مناقشه بین المللی علی رغم تمام آینده نگری ها بوده هست. دو مورد مهم آن راجع به دو بحران تاریخی و تنش زا در منطقه خاورمیانه است که اتحادیه اروپا و نماینده عالی آن فدریکا موگرینی در سیاست خارجی و امور امنیتی علی رغم انتظار کاخ سفید از مواضع مدیر جمهوری آمریکا حمایت نکردند.

اولین مورد تصویر العمل به تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام بود. مدیر جمهوری آمریکا که همواره در دوران انتخاباتی برجام را توافقی بد عنوان کرده بود در اکتبر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد قصد دارد از برجام خارج شود. فدریکا موگرینی ساعتی بعد از این اعلام مدیر جمهوری ترامپ اعلام کرد اتحادیه اروپا برتعهدات خود براجرای توافق هسته ای تاکید می کند و خروج یکی از امضا کنندگان این توافق کل برجام را زیر پرسش نخواهد برد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، امانوئل ماکرون، مدیر جمهوری فرانسه و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با صدور یک بیانیه یکسان بر پایبندی این سه کشور بر اجرای کامل توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران تاکید کردند.

تصمیم دیگر دونالد ترامپ شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به این شهر بود. این تصمیم هم با تصویر العمل منفی اتحادیه اروپا و رهبران کشورهای عضو مواجه شد. فدریکا موگرینی اعلام کرد تنها در روزی می توان بیت المقدس را پایتخت اسراییل نامید که این شهر پایتخت کشور مستقل فلسطینی هم باشد.

اغلب رهبران کشورهای متحد مهم ایالات متحده در اروپا نیز از این تصمیم مدیر جمهوری آمریکا انتقاد کرده اند. رهبران آلمان، بریتانیا و فرانسه تصمیم دونالد ترامپ را پرضرر و خطرناک خواندند. برلین با صراحت اعلام کرد که از تصمیم ترامپ حمایت نخواهد کرد و زن مرکل، صدراعظم آلمان گفت که تلاش خواهد کرد از این تصمیم دوری کند. دولت محافظه کار بریتانیا و یکی از نزیکترین کشورهای متحد آمریکا تصمیم آقای ترامپ را دلواپس کننده خواند و اعلام کرد این تصمیم کمکی به صلح خاورمیانه نخواهد کرد. دولت امانوئل ماکرون تصمیم دونالد ترامپ را کاملا تاسف برانگیز خواند. وزیر خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان گفت که تصمیم وی تمام راهها بسوی صلح خاورمیانه را مسدود خواهد کرد.

ادامه این روند اتحادیه اروپا را در سال آینده میلادی بیش از پیش در برابر ایالات متحده قرار خواهد داد. به عنوان نمونه هنوز معلوم نیست که تصمیم نهایی ترامپ با توجه به رای کنگره آمریکا مبنی بر خروج از برجام چه خواهد بود و آیا عملا اروپا به برجام متعهد خواهد ماند یا نه؟

درباره بحران شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل از سوی ترامپ هم که تنها حمایت مدیر جمهوری چک، میشل زمان، در اتحادیه اروپا را به همراه داشته است باید منتظر ماند و دید موضع نهایی اروپا با زیاد کردن تنشها در منطقه خاورمیانه چه خواهد بود. رویدادهای سال ۲۰۱۷ دست کم نشان می دهند که اروپا در موضع سیاست خارجی کاملا مستقل از دولت آمریکا تصمیم می گیرد و این عنوان می تواند روابط «ترانس آتلانتیک»، فرای اقیانوس اطلس، اتحادیه اروپا را دچار عوض کردن و تحولات تاریخی کند.

واژه های کلیدی: اروپا | مذاکرات | آقای ترامپ | دونالد ترامپ | اتحادیه اروپا | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz