شناور نیویورک تصویر اوهایو خاک کره ماه

شناور: نیویورک تصویر اوهایو خاک کره ماه ناسا حراج نیل آرمسترانگ

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی بدترین ایراد برجام این بود که اجازه نداد مردم نتیجه های سیاست غیر عقلایی را تجر

فرض کنیم برجام نمی‌بود، و همچنان شخص مورد علاقه تندروها مثل رییس دولت سابق سکان دولت را در دست داشت، در این صورت با چه وضعی مواجه می‌شدیم؟ شاید بتوان گفت که بدت

بدترین ایراد برجام این بود که اجازه نداد مردم نتیجه های سیاست غیر عقلایی را تجر

عباس عبدی: بدترین ایراد برجام این بود که اجازه نداد مردم نتیجه های سیاست غیر عقلایی را تجربه کنند و سریعتر از آنچه که انتظار می رفت، بساط این نابخردی را جمع کرد

عبارات مهم : ایران

فرض کنیم برجام نمی بود، و همچنان شخص مورد علاقه تندروها مثل رییس دولت سابق سکان دولت را در دست داشت، در این صورت با چه وضعی مواجه می شدیم؟ شاید بتوان گفت که بدترین نقطه ضعف و ایراد برجام همین است که اجازه نداد مردم نتیجه های حاصل از نوعی سیاست نابخردانه و غیر عقلایی را تجربه کنند و سریعتر از آنچه که انتظار می رفت، بساط این نابخردی را جمع کرد.

عباس عبدی در روزنامه سازندگی نوشت: فرض کنیم برجام نمی بود، و همچنان شخص مورد علاقه تندروها مثل رییس دولت سابق سکان دولت را در دست داشت، در این صورت با چه وضعی مواجه می شدیم؟ شاید بتوان گفت که بدترین نقطه ضعف و ایراد برجام همین است که اجازه نداد مردم نتیجه های حاصل از نوعی سیاست نابخردانه و غیر عقلایی را تجربه کنند و سریعتر از آنچه که انتظار می رفت، بساط این نابخردی را جمع کرد.

البته اگر خودشان مصدر امور بودند، بالاجبار، نه برجام که ده پله پایین تر از آن را می پذیرفتند و مارش پیروزی می زدند، لیکن انگیزه بقا نزد آنان نیرومند تر از چیزی است که به تصور در آید. آنان جهت بقای در قدرت به هر رطب و یابسی متوسل خواهند شد. از این رو در برابر یک دوراهی قرار داشتند، یا جهت بقای خود، به توافقی تن می دادند که چیزی کمتر از تسلیم نبود، یا آنکه به راه خود ادامه می دادند تا کشور را به خاک سیاه بنشانند و ونزوئلایی دیگر و بدتر را در خاورمیانه متولد کنند.

بدترین ایراد برجام این بود که اجازه نداد مردم نتیجه های سیاست غیر عقلایی را تجر

پرسش این است که اگر توافق هسته ای را نمی پذیرفتند، چه اتفاقی می افتاد؟ آیا ادامه دادن بر غنی سازی و سیاست قبلی کمکی به قدرت نظامی و دفاعی کشور عزیزمان ایران می کرد که نقش بازدارندگی داشته باشد؟ به طور قطع بله؛ اگر کشور عزیزمان ایران در پی دستیابی به سلاح هسته ای بود. البته اگر چنین فرضی محتمل بود. ولی توصیه اینجاست که مسئولین کشور از رأس تا قاعده همواره تأکید کرده اند که چنین هدفی ندارند و نداشته اند و حتی حرمت شرعی جهت دستیابی به چنین سلاحی قایل شده است اند. بنابراین چنین هدفی در برنامه نبوده. خوب هنگامی که چنین هدفی در سیاست کشور عزیزمان ایران نیست، چگونه می تواند از طریق دستیابی به آن خود را به لحاظ نظامی و دفاعی قدرتمند کند؟

از همه بدتر اینکه پیش از برجام به علت وجود قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران، همه کشورهای دنیا به استثنای دو یا سه مورد کم یا بی اهمیت، علیه کشور عزیزمان ایران موضع گیری می کردند، و این ضعیف ترین موضع سیاسی جهت یک کشور هست. برجام مانع استمرار این مسیر و به بار نشستن آن شد.

فرض کنیم برجام نمی‌بود، و همچنان شخص مورد علاقه تندروها مثل رییس دولت سابق سکان دولت را در دست داشت، در این صورت با چه وضعی مواجه می‌شدیم؟ شاید بتوان گفت که بدت

به نظر می رسد که بعضی افراد حافظه ضعیفی دارند، لیکن به یاد ندارند که چگونه قطعنامه های شورای امنیت علیه کشور عزیزمان ایران با 15 رأی مثبت تصویب، و چه هزینه های بی خودی جهت کسب یک رأی منفی یا ممتنع داده می شد.

در حالی که اکنون همه دنیا بجز اسراییل و عربستان علیه واکنش‌ها ایالات متحده هستند. چرا؟ نه به علت اینکه علاقه ای به کشور عزیزمان ایران دارند، بلکه به این علت روشن که اقدام ترامپ علیه برجام را، اقدامی علیه نظم جهانی و خودشان می بینند، و این شاید نخستین بار باشد که بعد از جنگ جهانی دوم، ایالات متحده تا این حد منزوی باشد که حتی دولت کانادا نیز اقدام آن را در خروج از برجام رد و محکوم کند.

متأسفانه بعضی از نیروهای تندرو و غیر مسئول، به جای آنکه شکرگزار وجود برجام باشند، آیا که تحت سایه برجام توانسته اند هنوز در کشور عزیزمان ایران در قدرت باشند، می کوشند که با تخریب برجام صورت خدشه دار خود را بازسازی کنند. غافل از اینکه واکنش‌ها آنان به روشنی در کنار ترامپ طبقه بندی می شود.

بدترین ایراد برجام این بود که اجازه نداد مردم نتیجه های سیاست غیر عقلایی را تجر

آنان که کاسبان تحریم بودند و از این طریق سرمایه هایی را با توجیه دور زدن تحریم ها به دست آوردند و بعضی از آنان در زندان هستند، اکنون نیز در پی احیای تحریم ها هستند تا بلکه دوباره به میدان بیایند و با توجیه اینکه می توانند تحریم ها را دور بزنند بخش مهمی از اموال مردم را به جیب خود واریز کنند.

مشکل این است که بااهمیت ترین نقطه قوت برجام که نجات کشور از فاجعه تمام عیار بود، اکنون به بااهمیت ترین نقطه ضعف آن تبدیل شده است هست. لیکن هنگامی که این کشتی نجات یافت، همه سرنشینان آن نیز نجات یافتند و دلواپسان نیز در این کشتی بودند، و اکنون که نجات یافته اند، همه خطرات گذشته را انکار می کنند.

فرض کنیم برجام نمی‌بود، و همچنان شخص مورد علاقه تندروها مثل رییس دولت سابق سکان دولت را در دست داشت، در این صورت با چه وضعی مواجه می‌شدیم؟ شاید بتوان گفت که بدت

برجام یکی از بزرگ ترین دستاوردهای سیاسی کشور عزیزمان ایران بوده هست. در بزرگی آن همین بس که رییس جمهور ایالات متحده فارغ از اینکه انگیزه او چیست، علی رغم تمام قواعد آشنا شده است سیاسی از آن خارج می شود و یک دنیا را یک صدا علیه خود بسیج می کند.

واژه های کلیدی: ایران | سیاست | سیاسی | تحریم ها | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz